A Csillagtúrák megálmodójával és lelkes vezetőjével, Lange Csillával beszélgettünk ezúttal, akinek köszönhetően ma már kisgyermekes családok számára is nyitott világ lett a szervezett pilisi túrák univerzuma.
Mesélj magadról kérlek, illetve avass be bennünket: hogyan kezd el az ember kvázi hirtelen túravezetéssel foglalkozni?
Születésem óta itt élek a Dunakanyarban, Pócsmegyeren, a Dunakanyar mindig is középponti szerepben volt az életemben. 2004-ben kerültem aztán igazán közel Visegrádhoz, amikor elkezdtem dolgozni a Thermal Hotel Visegrádban. Abban az időben, tehát idestova 19 évvel ezelőtt indult a turisztikai pályafutásom, kapcsolódó tanulmányaimat követően. Később aztán a Patak Park Hotel csapatába vitt az utam. Ez a szálloda ugyebár az Apátkúti Patak partján, az erdő szélén található, itt indult el minden a terepfutás kapcsán. Otthon a szigeten régóta futottam már, gyerekkorom óta aktívan sportolok, de aztán a fiaim születése után végül mégiscsak a futás maradt meg.
Aztán jött a munka az erdő szélén fekvő szállodában és „pályát módosított” ez a futás?
Pontosan. Áthelyeztem az edzéseimet az erdőbe. Az átállás után pedig hamar jöttek a különféle útvonalterveim is, óriási lelkesedéssel ugrottam fejest a terepfutás, a természetjárás világba, persze csak önmagam szórakoztatására az első időkben. Kollégáim aztán felvetették: mi lenne, ha a vendégeknek is szerveznék vezetett túraprogramokat, előre tervezett útvonalakkal. Így egyszer csak ott találtam magam az erdőben harminc emberrel, akik arra vártak, hogy akkor most mit fogok mondani, merre menjünk.
Tehát a szállóvendégek körében népszerű program lett?
Méghozzá elég gyorsan. Nagyon lelkesen keresik a Visegrádon időző vendégek a szabadtéri programokat. Túrázás, terepfutás, kerékpározás, az ilyesmit komoly érdeklődés övezi errefelé már régóta. Azonban mindegyikhez jó és hasznos, ha kapcsolódik szakavatott segítség, ha nem egyedül kell elindulni, mert vannak már jól bejáratott útvonalak, van lehetőség vezetett túrákra.
Én pedig mivel úgyis mindig én szerveztem minden hasonlót a baráti társaságban és a családban is, ráadásul szívem csücske a természetjárás és a terepfutás, hát jó szívvel vágtam bele ebbe a kalandba.
Innen pedig egyenes út vezetett a Csillagtúrákhoz…
Egyre többen kerestek meg azzal, hogy szívesen csatlakoznának a túráimhoz, aztán szép lassan kialakult egy visszajáró csapat is, ők pedig egyre-másra hozták az érdeklődő ismerősöket, így végül önálló életre keltek a Csillagtúrák, valóban.
Kik ők? Kik a Te célközönséged?
Elsősorban kisgyerekes családok, a Csillagtúrák főként nekik szólnak. Közülük is azoknak, akik nem tudják, merre induljanak, hol vannak az igazán jó helyek, mi meddig tart, melyek a nehezebb, melyek a könnyebb útvonalak. Én kifejezetten olyan programokat szervezek az erdőben, amelyek 6 éves kor feletti gyerekekkel remekül teljesíthetők.
Hogyan zajlik egy ilyen túra nagy vonalakban?
Mindig jelzett útvonalakon haladunk, így a tájékozódást is könnyen megtanulják a gyerekek, keressük a különböző jelzéseket és hamarosan lehetőség lesz a turistatérkép és a tájoló használatának a felfedezésére is. Játékosan ismerkedünk az erdőjárás világával. Ami külön csodás mindebben, hogy a szülők és a gyerekek ugyanúgy élvezik az egészet az elejétől a végéig.
Először persze felmérem a csapat összetételét, hányan vannak a kicsik, mennyien az idősebbek; a szülők mennyire mozognak otthonosan a természetben, ki mennyire terhelhető.
20-30 fővel szoktunk indulni, ebből sokszor 10-en, 12-en is vannak gyerekek. Vannak rendszeres túrázók, akik inkább társasággal szeretnek túrázni, vannak, akik adott esetben egészségügyi céllal jönnek, és vannak nagyon sokan, akik ismerik már a Csillagtúrákat és már az ismerős élményért tartanak velünk.
Kisebb túráink időtartama 2-3 óra, míg a hosszabb, komolyabb túrák 4-5 órás, egész napos kalandok.
Van korhatár a gyerekek számára?
Alapvetően 6 éves kor fölöttiekre szabott túrákat indítunk, de most márciusban indult egy új programunk is, amelyre már 3 éves kortól is jöhetnek az apróságok, s amelynek lebonyolításában egy kiváló mozgásterapeuta kolléganőm is segédkezik. Dóri egy remek mozgásterápiás programot dolgozott át munkatársaival kifejezetten erdei környezetre. Imádják a kicsik, a szülők pedig el sem hiszik sokszor, hogy mi mindenre képes a gyermekük, amíg el nem jönnek hozzánk.
A helyszín jelenleg a csodás visegrádi Bertényi Miklós Füvészkert.
Ha valaki szeretne Csillagtúrára jelentkezni, mennyi idővel a túra előtt kell jelezzen feléd?
24 órával a meghirdetett időpont előtt, a szabad kapacitás függvényében, még teljesen időben vannak az érdeklődők. Így még nekem is van időm felkészülni, felmérni a csapat összetételét, illetve a jelentkezők sem kényszerülnek arra, hogy hetekkel a dátum előtt már tudják, hogy biztosan ott lesznek. Rugalmasak vagyunk. Ennek az egésznek ez a lényege.
-------------
A Csillagtúrák kapcsán az alábbi linkre kattintva szerezhettek további információkat, illetve itt találjátok meg Csilla elérhetőségeit is:
https://visitvisegrad.hu/programok/aktiv-kikapcsolodas/csillagturak