Visegrád ad otthont idén annak a széles közönség számára is nyitott konferenciának, melyet a Közösségi Régészeti Egyesület és a Magyar Régész Szövetség szervez közösen szeptember 15-16-án.
A kétnapos szakmai előadássorozat alapvetően két nagy témakört boncolgat majd a közösségi régészet égiszén belül.
Az első nap munkacíme: „Közösségi Régészet a gyakorlatban”. Műszeres lelőhelyfelderítésről szóló előadásával a Mátyás Király Múzeum igazgatója, Buzás Gergely vezeti be a témanapot, majd olyan feltárásokról szóló esettanulmányok izgalmas részleteit mutatják be régész szakértők, mint a monori kardé, a hosszútétényi római villáé, vagy éppen a visegrádi hódoltságkori ostromhelyeké.
A második napon, melynek címe „A közösségi régészet elméleti és módszertani kérdései” az előadások mellett egy szakmai kirándulás is része lesz a programnak, melynek keretein belül a visegrádi Sibrik-dombon zajló ásatás részleteiről számol be Boruzs Katalin régész.
A nap tematikája kitér arra is, hogy hol tart jelen pillanatban a közöségi régészet, milyen eredményeket tudnak felmutatni az országszerte zajló fémkeresős kutatások, és miben tud újat hozni a drónokkal történő terepmunka a régészetben. De az önkéntesség helyzetéről, a régészet ezen ágának kihívásairól és az úgynevezett „skandináv modellről” is várható majd tartalmas előadás.
Az előadásokon és a szakmai kiránduláson való részvétel ingyenes, azonban előzetes regisztrációhoz kötött, hogy a szervezők kalkulálni tudjanak a leendő létszámmal.
Kattints ide és regisztrálj!
-----
II. Országos Közösségi Régészeti Konferencia
Időpont: 2023. szeptember 15-16.
Helyszín: Visegrád, Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma (Visegrád, Fő u. 29.)