„De nyárutón, mikor a kék havasról/ omlott a köd, s leszállt az ősz vele,/ beláthatatlan, ködruhás magasból/ szarvasbőgés búgott a völgybe le.”
Áprily Lajos: Az irisórai szarvas (részlet)
Hazánk erdeiben szeptemberben és október jelentős részében a szarvasok jelenléte a legintenzívebb, bár az erdő minden lakója sürgölődik, hiszen érzik már a hideg évszak közeledtét.
A gímszarvas bikák bőgését több száz méterről is jól hallani, s bár az útinform hetek óta nagyon dicséretes módon a szarvasok nászának veszélyeire figyelmeztet bennünket, mi most mégis egy kicsit közelebb invitálnánk Benneteket a hangok forrásához.
Rendkívül érdekes időszak ez, melyben a fiatal, de már ivarérett ünők és tehenek egész háremeit vigyázzák az arra érdemes bikák. A jellegzetes, semmivel össze nem téveszthető hang, melyet ilyenkor e háremek őrei hallatnak, az erőviszonyokra hivatott felhívni a figyelmet, de a kereső bikák hangját is kiválóan hallani. A kereső bikák azok a többnyire fiatal hímek, melyek még nem őriznek tehéncsoportokat, ám céljuk, hogy közel férkőzzenek egy-egy „kevésbé hatékonyan őrzött” csapathoz. Ha pedig csatára kerül a sor, annak hangjait is megfigyelheti a türelmes és alázatos erdei vándor, persze tisztes távolságból. Az összecsattanó agancsok zenéje páratlan erdei muzsika az őszi erdei alkonyatban.
A Pilisi Parkerdő szakemberei évről évre megszervezik a méltán népszerű Szarvasbőgés Túrákat, ez 2021-ben sincs másképp. Valkónál, Gödöllőn és Budapest határában is lesznek Szarvasbőgés Túrák, ezek időpontjairól ide kattintva tudhatsz meg többet.
Azoknak pedig, akik ezúttal is Visegrádot választják, az alábbi linkre kattintva adunk máris részletes tájékoztatót.
Szarvasbőgés Túrák a Visegrádi Erdészet szervezésében
Fotó forrása: parkerdo.hu (fotó: Szekeres János)