Réges-régi probléma, hogy nagyon sokan egyszerűen nem értik meg, hogy az ad-hoc agancsgyűjtés káros és tilos, míg mások szervezett körülmények között, tudatos illegalitásban végzik ezt a tevékenységet, ami kifejezett bűncselekmény. És nem véletlenül az.
Az igen sérülékeny és összetett erdei ökoszisztéma megóvásának érdekében tilos az agancsgyűjtés minden engedély nélküli formája, ezek közül a legsúlyosabb változatok pedig nagyon komoly károkat okoznak az erdők és annak élőlényei, növényei számára. Már az is hatalmas probléma, ha ebben a tavaszi időszakban, tehát alig nem sokkal a telet követően erdei útjaink során letérünk a turista ösvényekről, mert ezzel is megzavarhatjuk a tél során legyengült, erejüket éppenhogy visszanyerni igyekvő állatok életét. Könnyű elképzelni, hová vezethet, amikor egyesek olyan céltudatosan igyekeznek agancsokhoz jutni, hogy konkrétan űzik a gím- és dámszarvasokat, annak tudatában, hogy a lassan lehulló agancs így a fáknak, ágaknak ütközve majd leválik, s közvetlenül begyűjthetővé lesz.
A megrettent állatok elhagyják megszokott élőhelyüket, s az erdő olyan pontjaira kényszerülnek, ahol a fiatalosban kezdik meg a legelést/folytatják agancsuk ágakhoz dörzsölését, ezzel például fiatal kőrisek és gyertyánok fejlődését is meggátolva. És ez csak egyetlen példa.
Olyan is előfordul, hogy a menekülő állatok szakadékba zuhannak, megsérülnek, időnként el is pusztulnak. Az ilyen cselekedet, tehát a vadak űzése a lopás ténye mellett egyben állatkínzás is, mely akár letöltendő börtönbüntetést is maga után vonhat.
Az erdőben dolgozó szakemberek, erdészek számára egyébként nagyon komoly információval szolgálnak a lehullott agancsok, hiszen azok vizsgálatával többek között az állomány hímjeinek méretére, számára, illetve leggyakoribb tartózkodási helyeire is fény derülhet.
Tilos tehát az agancsokat a lehullási helyükről elvinni, s a törvény szerint ma már ez a cselekedet is lopásnak minősül.
Ha agancsgyűjtőket látunk, minden esetben értesítsük a hatóságokat, mert igen nagy valószínűséggel nem legális, szakszerű gyűjtésről van szó. Azt persze senkinek sem javasoljuk saját testi épsége érdekében, hogy tevőlegesen közbelépjen. A felhívott hatóságok azonnal értesítik az illetékes erdőrendészeti szerveket egy-egy bejelentés nyomán, s jó esetben máris megindul a vizsgálat.
Óvjuk, védjük, őrizzük meg környezetünket együtt!
- - -
Forrás: parkerdo.hu
Kép forrása: parkerdo.hu