
Visegrád talán legemblematikusabb építménye, melyre a köznyelv többnyire csak visegrádi várként utal, ezzel is kiemelve a Várhegy tetején magasodó, tiszteletet parancsoló épületegyüttes kulturális jelentőségét.
Valójában a Várhegy tövében található Salamon-torony is része az egységnek, mint Alsóvár.
Mai állapotában már kell hozzá némi képzelőerő, hogy a két különálló látványosságként megszokott és külön is emlegetett építményt összekössük. Ehhez nyújt egy kis segítséget a rekonstruált alaprajz.
Évről évre több tízezren látogatnak el a város legmagasabb pontján fekvő Fellegvárba, melynek teraszáról rendkívüli panoráma nyílik a Dunakanyarra, s mely több, elsősorban a középkorról szóló izgalmas kiállításnak is otthont ad.
Mégis, amiről a legtöbben ismerik és amiért igazán szeretik a Fellegvárat a Visegrádra látogatók, az a panoráma odafentről.
A hegytetőről a városra és a Dunakanyarra letekintve olyan látvány tárul eléd, melyet egész biztosan nem felejtesz el soha. Ha pedig jártál már itt, a Fellegvár teraszára kell csupán kisétálnod, hogy ismét magával ragadjon a felejthetetlen élmény.
A Fellegvár állandó kiállításai:
- Szent Korona kiállítás
- Vártörténeti kiállítás
- Panoptikum (1335-ös visegrádi királytalálkozó emlékére)
- Középkori fegyvertörténeti kiállítás
- Úri vadászat a középkorban
- Szabadtéri középkori hadieszköz bemutató
Nyitva tartás 2023:
márc. 1. – márc. 31.: minden nap 9.00 -17.00
ápr. 1. – szept. 30.: minden nap 9.00 -18.00
okt. 1. – okt. 25.: minden nap 9.00 -17.00
okt. 26. – nov. 30.: minden nap 9.00 -16.00
dec. 01. - dec 23.: péntek, szombat, vasárnap 9.00 -15.00
dec 24., 25.: ZÁRVA
dec 26. - jan. 07.: minden nap 9.00 -16.00
jan 8. - febr 29.: péntek, szombat, vasárnap 9.00 -16.00
A változtatás jogát az üzemeltető fenntartja.
Belépők (2023. január 1-től érvényes árak):
Felnőtt jegy: 2.000 Ft/fő,
Diák- és nyugdíjas jegy: 1.000 Ft/fő
Gyermek 6 éves korig: ingyenes
Nyugdíjas 70 év felett: ingyenes
PÉNZTÁRZÁRÁS A NYITVATARTÁSI IDŐ VÉGE ELŐTT 30 PERCCEL!
Megközelítés
- AUTÓVAL: A Fellegvárat autóval minden évszakban a 11-es Főútról, a Rév utcán keresztül haladva, majd elhagyva a Keresztelő Szent János templomot, a Mátyás Király úton át egy kanyargós szerpentinen, a Panoráma körúton lehet megközelíteni. A távolság kb. 7 km.
- GYALOGOSAN: Gyalogosan a visegrádi révállomással szemközt, a 11-es Főútról nyíló, Rév utcán sétálva kb. 300 méter után a Keresztelő Szent János templomnál forduljunk balra a Fő utcába. A Fő utcában kb. 200 méter után, rögtön a Posta után, jobbra nyílik a macskaköves Zách Klára utca, amely a Kálvária lépcsőhöz vezet. A túraútvonal a Kálvária lépcsőtől indul, az 1853-ban épített kálváriakápolna érintésével, a Kálvária-hegy gerincén és a Vár-hegy délnyugati oldalán kapaszkodik fel a Fellegvárhoz. (Kb. 45 perc.)
Családi nap:
Minden hónap utolsó vasárnapja rendeletben meghatározottak köre (pl. 18 év alatti gyermekek és kísérő szülők) számára ingyenes.
A magyar állam nemzeti ünnepein (március 15., augusztus 20. és október 23.) a belépés mindenki számára ingyenes!
Parkolási díjak:
Vár parkoló
Autó: 1.200 Ft / 2 óra
A további megkezdett órák 550 Ft / óra
Busz: 1.900 Ft / óra
Bobpálya (Nagyvillám-hegyi) parkoló:
Autó: Hétköznap: 1.300 Ft/nap
Hétvége: 1.500 Ft/nap
Ünnepnap + hosszú hétvége: 1.800 Ft/nap
Busz: 1.300 Ft/óra
Elérhetőségek:
2025 Visegrád, Várhegy, Tel.: +36 20 984 6174, E-mail: kiss.balazs@pprt.hu
Weboldal: parkerdo.hu
Néhány érdekesség….
A vár építési munkálatai a XIII. század közepén indultak, a tatárjárást követően az országot újjáalapító IV. Béla király és felesége, Laszkarisz Mária tervei alapján. A költségeket elsősorban a királyné hozománya fedezte.

A Fellegvár és egyben Visegrád Károly Róbert uralkodása idején nyerte el máig élő kultuszát, amikor az uralkodó Visegrádot jelölte meg mint hivatalos székhelyét, s mint az ország fővárosát.
A híres 1335-ös királytalálkozóra is (ennek az eseménynek állít emléket napjainkban a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok) ezen a helyen került sor – addigra Károly Róbert már jelentősen bővítette és a kor követelményei szerint tökéletesítette a várat.
A Fellegvárat maga Mátyás király is korszerűsítette, a város (és egyben az ország) akkori arculatának reneszánsz jegyeit Mátyás itáliai feleségének, Beatrix királynénak köszönhetjük. Aragóniai Beatrixnek hatalmas szerepe volt abban, hogy Visegrád világvárosi rangra emelkedjen a XVI. századra.
Tudtad?
A szent koronát és a koronaékszereket történelmünk különböző periódusaiban többször is őrizték a Fellegvárban. E ténynek állít emléket a ma is megtekinthető, tökéletesen hű Szent Korona-másolatot bemutató kiállítás a vár falai között.
1440-ben Kottaner Jánosné udvarhölgy Erzsébet királyné megbízására elrabolta a koronázási ékszereket a Fellegvárból, hogy szánon sietve Komáromig eljuttassa azokat Luxemburgi Erzsébethez, aki nem sokkal később szülte meg majdani királyunkat, a mindössze 17 esztendősen elhunyt V. Lászlót.